Monday, January 17, 2011

Talvevarud

Vaatan, et mida enam ma lõputööst mõtlen, seda kulinaarsemaid lugusid ma kuulen.
*

Talvevarud

Madis võttis ahjust säriseva verivorsti ja kavatses sellele just hambad sisse lüüa, kui talle meenus, et õunamoos oli külmikust otsa saanud. Ähkides ajas ta end laua tagant püsti, pistis kalossid jala otsa ja seadis sammud keldrisse.
Hoidisteruumi uks oli pisut irvakil ja selle ääre alt paistis tuhmi valgust. Keldrit valgustav, veel vanas GazEl-i tehases valmistatud pirn, oli tihedalt kärbsemustast kirjatud. „Tont seda teab, kust need kärbsed veel siia keldrisse on saanud,“ mõtles Madis nõutult.
Riiulite ees kartulikuhjal istusid kolm karvast röövlit ja jagasid omavahel isukalt kitselaipa. Madist märgates tõstis üks neist noa ja urises ähvardavalt. Madisele meenus ähmaselt, et naabrinaisel oli vist veidi aja eest tõesti mingi loom kaotsi läinud, aga täpselt ei mäletanud. Pealegi oli naabrieit talle ebameeldiv, inimesena.
„Jätku!“ soovis Madis tõsiselt, sest söömine on alati tõsine asi.
Ta otsis riiulilt purgi õunamoosi, valge klaar, ja tegi minekut.
Läks kööki, võttis kalossid jalast ja asus vorsti kallale.
Nii möödusid rahulikult mõned päevad. Kuni ühel sombusel pärastlõunal astus äsja seagripist kuulnud naabrimees Madise poolt läbi, et paar pitsi viina võtta, nii profülaktika mõttes. Aga kus sa ilma kurgita võtad – tuli keldrisse minna.
„Olen kohe tagasi!“ lubas Madis veel ukse vahelt ja sammus trepist alla.
Hoidisteruumi jõudes nägi ta, et mustad bandiidid olid endiselt kohal ja lisaks olid nad viimase aja jooksul Madise koduveini varud ära hävitanud – kõik 70 liitrit sõstra ja veel 100 liitri jagu õunaveini. Nüüd põõnasid nad kartulikuhjade peal, varbad laiali ja hambad irvakil. Uudishimu pärast vaatas Madis neist ühele suhu – puha kuld. „Vist armeenlased,“ käis tal peast läbi.
Kurkidega õnnelikult tagasi, otsis Madis paar pitsi ja istus õndsalt naabrimehe seltsi.
Järgmisel hommikul aga, oh häda, oli tarvis pead parandada. Ja mis muu ikka peavalu vastu aitab, kui purgike soolaseeni. „Nii öelda kõige algus ja lõpp, esmaabi A&O, alati ja odavalt,“ vilosohveeris Madis.
Kalossid jalga ja keldrisse!
Sealt aga kostis juba rõõmsat laulu ja jõrinat. Veiniuimast üles ärganud jõuk oli Madist ennetanud ning tema A&O juba pintslisse pistnud. „Tuleb siis moosiga leppida,“ mõtles Madis kibedalt, jätmata samas rõõmustamata, et tema marineerimisoskused ka laiemalt hinas olid.

Nii nad siis elasid talve läbi.
Kevad hakkas juba lähenema, päevad muutusid pikemaks ja linnud tegid nokadki lahti, kui Madis keldrisse viimase talvekartuli järele läks.
Seal võttis teda aga vastu harjumatu vaikus, tuled ei põlenud, uks oli korralikult kinni ja põrand puhtaks pühitud. Pisike luuk üleval lae all oli valla ja ämblikuvõrgud õõtsusid soojas kevadtuules. „Lõunasse lendasid vist,“ mõtles Madis. Ja mingi arusaamatu nukrus täitis ta hinge. „Egas midagi, tuleb sel suvel korralikult varuda. Ainuüksi punapeeti peaks paar hektarit maha panema.“ Selle mõtte peale hakkas tal veidikene kergem.

Purustaja


Heino ei teadnud, kuidas teda vallanud destruktiivse jõu vastu võidelda.
Niisiis püüdis ta oma elu sellele kohandada.
Juba pisikesena lõhkus ta enamuse oma mänguasju, hävitas lutipudeleid ja kiskus puruks kombekaid. Suuremaks saades asus ta tööle lammutajana. Näita vaid mõnda maja, Heinol lööb silm särama, astub lähemale, sasib kinni, rassib ja rüseleb ning veidi hiljem on hoone juba pihuks ja põrmuks tehtud.
Toitudest-jookidest eelistas ta püreesid, salateid ja mahlu, mis tooraine tugevat deformeerimist nõudsid. Kunstivooludest võlusid teda kubismi killustatus ja futurismi kaos, muusikast industriaalsed rütmid.
Peaaegu oleks tema elu võinud pidada õnnelikuks, kuid - suhetes naistega tal ei vedanud. Pärast üürikest õnnelikku kooselu, jäid nende südameist alles vaid killud, metafoorselt rääkides. Kuid metafoornegi purustamine pole füüsilisest vähem jõuline.
Niisiis, et mitte päris vanapoisiks jääda, otsustas Heino 50. eluaasta künnisel ette võtta palverännaku, leidmaks oma varjatud poolust.
Heino läks läbi metsa. Vastu tuli suur hall tigu.
„Hallo, tigu, tead ehk sina, kust leida kõigi küsimuste vastust?“
„Vaata ette!“
„Mida-mida? Oot, ma tulen lähemale.“
„Vaata ette!“ röögatas tigu.
„Misasja?“ ja Heino tegi veel ühe ettevaatamatu sammu.
„...!“ teost jäi alles vaid löga.
Nukralt astus Heino edasi.
Tiigi ääres nägi ta konni vees.
„Hallo, teate ehk teie, kust leida kõigi küsimuste vastust?“
Konnad vaatsid talle mõistmatult otsa ja vangutasid oma elutarku päid. Neil oli niigi küllalt muresid.
Heino kõndis edasi, jõudis metsast välja, põllule.
Kõrte vahel istus pesal lind ja haudus.
Äkilises äratundmisrõõmus haaras Heino linnu alt muna, pigistas seda, algul hellalt, siis vaimustusse sattunult ühe tugevamini, kuni korraga hakkas koorte vahelt kostma säutsumist. 
Oma elu esimesest loominguaktist jahmunud Heino taganes paar sammu, istus jõe ääres kasvava puu alla ja vajus sügavalt mõtteisse.

no ja siis

No ja siis ma mõtlesin, et kooliasju on parem kirjutada, kui alustuseks väike tobi teha.
Tuppa tulles selgus aga, et siis ei ole parem kooliasju kirjutada, vaid hoopis luuletusi.
Näiteks.

 
Meeleheide

Kui sa ei armasta mind
Seepärast
mis minus head
Siis armasta
Mis minus halba!
Karjatas mees
Ja heitis
katuselt lamba
Kusagil kaugemal
Väikene laps
Kaotas hamba

*


Jah,
Meile meeldib süüa kala.
Kalas on palju valku
Kalas on palju luid
Kalas on palju liha
Aastas on palju kuid
Mil võib süüa kala.

Jah,
Meile meeldib süüa kala.
Kala teeb ilusaks keha
Kala teeb ilusaks vaimu
Kala teeb ilusaks hinge
Kalal on ilusad maimud.

Jah,
Meile meeldib süüa kala.
Kui kala ei ole laual
Olen kurb,
Vaatan laua alla –
Äkki on kala seal,
Aga kala ei ole ega tule
Enam siia.

*
Ja ilm oli hall

Ja ilm oli hall
Nagu piibusuits
Ja ilm oli hall
Nagu teetassi aur
Ja ilm oli hall
Nagu roostes vihmaveetoru
Ja ilm oli hall
Nagu vanaema dressipüksid
Ja ilm oli hall
Nagu küünemust
Ja ilm oli hall
Nagu pliiatsisüsi